Kas ir kaip nustato aukso kainą

LBMA

LBMA (The London Bullion Market Association) – Londono lydinių rinkos asociacija buvo įkurta 1987 metais Anglijos centrinio banko, kuris tuomet buvo tauriųjų metalų rinkos reguliatorius. 2016 metais LBMA nariais buvo daugiau nei 140 bankų, finansinių kompanijų, kalyklų, o taip pat saugojimo ir/ ar saugaus pristatymo paslaugas teikiančių kompanijų iš viso pasaulio.

Londono lydinių birža yra pagrindinė didmeninės prekybos realiais aukso ir sidabro luitais vieta pasaulyje.

Pagrindinės LBMA funkcijos:

  1. Londono lydinių biržos aptarnavimas – kainos nustatymas ir tarpusavio atsiskaitymai.
  2. Londono lydinių biržoje tinkančių aukso ir sidabro luitų ir prekybos jais standartų (angl. The Good Delivery Rules) nustatymas.
  3. Specialaus tauriųjų metalų patikimų gamintojų ir kalyklų sąrašo (angl. LBMA Good Delivery List) administravimas.

 

Logo-LBMA-good-delivery-list-200x50Logo-LBMA-good-delivery-rules-200x50

 

Aukso kainos nustatymas Londono lydinių biržoje

Aukso kaina nustatoma du kartus per parą (10:30 ir 15:00 Londono GMT laiku) JAV doleriais už Trojo unciją. Kainos eurais ir Didžiosios Britanijos svarais sterlingų taip pat yra nurodomos, bet jos yra orientacinės ir naudojamos atsiskaitymams. Aukso kaina oficialiai skelbiama su 30 minučių vėlavimu (apie 13:00 ir 17:30 Lietuvos laiku) ir dažnai vadinama “London gold fix”.

Nustatant aukso kainas gali dalyvauti tik šie 12 akredituotų LBMA dalyvių: Barclays Bank, Bank of China, China Construction Bank, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, JP Morgan, Morgan Stanley, Societe Generale, Standard Chartered, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, The Toronto Dominion Bank and UBS.

Atsiskaitymų (kliringo) paslaugas Londono lydinių biržoje teikia London Precious Metal Clearing Limited kompanija, kuri priklauso 5 bankams – Barclays, HSBC, JPMorgan, Scotiabank and UBS.

Aukso kainos nustatymas kitose biržose

Nors aukso kainos nustatymas Londono lydinių biržoje yra labai svarbus, kadangi joje bankai prekiauja realiais aukso ir sidabro lydininias, – aukso ir kitų tauriųjų metalų kainos priklauso ir nuo visą parą vykstančios prekybos (t.t. išvestiniais finansiniais instrumentais) kitose Europos, JAV ir Azijos biržose. Tokia kaina vadinama “gold spot”.

Didžiausią įtaką “gold spot” kainai tradiciškai daro Niujorko birža (angl. New York Mercantile Exchange, NYMEX) ir jos padalinys Prekių birža (angl. Commodity Exchange, COMEX).

“Gold spot” kainas renka ir skelbia keliolika internetinių portalų, iš kurių žinomiausi yra kitco.com ir goldprice.org.

Aukso kainos nustatymas mažmeninėje rinkoje

Pagal nusistovėjusią tradiciją būtent “gold spot” aukso kaina yra naudojama kaip pagrindas nustatant lydinių, monetų ir metalo laužo kainas didmeninėje ir mažmeninėje rinkose. Europos sąjungos šalyse (t.t. ir Lietuvoje) veikiantys mažmenininkai nuolat koreguoja savo pardavimo ir supirkimo kainas, atsižvelgiant į “gold spot” kainą. Tai atliekama per tam tikrą laiko intervalą arba reikšmingai pasikeitus “gold spot” kainai arba realiuoju laiku.

Patikimų gamintojų ir kalyklų sąrašas

LBMA sudaro ir administruoja specialų patikimų tauriųjų metalų gamintojų ir kalyklų sąrašą. 2016 metais šiame sąraše buvo 99 kompanijos iš viso pasaulio, tarp jų tokie gerai žinomi aukso luitų ir monetų gamintojai kaip Pamp SA (Šveicarija), Valcambi S.A. (Šveicarija), The Perth Mint (Australija), Royal Canadian Mint (Kanada). Išsamų sąrašą rasite pagal šią nuorodą.

Aukso ir sidabro luitų standartai pagal LBMA

Pagrindiniai reikalavimai aukso luitams yra tokie: grynoji masė nuo 350 Trojos uncijų (~10.9 kg) iki 430 Trojos uncijų (~13.4 kg), išmatavimai (ilgis x plotis x aukštis, mm) 250±40 x 70±15 x 35±10, minimali praba 995, o taip pat specialus kalyklos žymėjimas.

 

 Logo-CME-200x50Logo-Kitco-100x50Logo-GoldPriceOrg-100x50